Te hogy kéred? Tejjel vagy kávéval?
2010. április 25., vasárnap
American chocolate chips - ami nem csokis chips
Te hogy kéred? Tejjel vagy kávéval?
2010. április 22., csütörtök
Meggyes-mákos torta
Első menet - az előkészületek: rajzolni kell négy nagyjából 26 centis kört sütőpapírra, közben a sütőt is lehet már izzítani 180 fokra.
Második menet - a lapok elkészítése: tojásfehérjét sóval, citromlével fel kell verni, hozzáadni a cukrot, amikor pedig már elég kemény a hab, óvatosan hozzá kell keverni a mákot. A tésztát négy részre kell osztani, és szépen az előkészített sütőpapír körökre rákenni. Mivel kicsi a sütőm (bizony, bizony, nem csak a konyhám kicsi, hanem benne a sütő is - a végén kiderül
Harmadik menet - a fehér krém elkészítése: ez tulajdonképpen egy felturbózott, majd vajjal elkevert tejbegríz, úgyhogy jött az örökös problémám, a dara és zsemlemorzsa megkülönböztetése (nem ér hangosan röhögni!). Egyrészt hülye vagyok, mert a polcon átlátszó dobozban egymás mellett tartom a két delikvenst, ahelyett hogy jó messzire helyezném el őket, és helyrajzi adatok alapján jegyezném meg, hogy melyik melyik. Másrészt mindig is hülye voltam ezzel a dara-morzsa dologgal, már egészen kicsi koromban is hatalmas problémát okozott a "miből készül a tejbegríz?" kérdés megválaszolása. Hiába néztem ugyanis körbe anyu konyhájában, gríz feliratú dolgot nem találtam. Végül úgy döntöttem, hogy ebből a barna izéből csinálom, na ez volt a zsemlemorzsa - hát nem jött össze, hiába öntöttem a tejbe és forralgattam, csak nem sikerült (mondom, hogy nem ér hangosan röhögni!!). Ekkor még gyerek voltam, simán van mire fognom a ballépést, a tematikában soron következő többire már nincs mentség, de ezeket le sem írom, már így is elég ciki a szitu. No tehát jelen torta jelen krémjéhez darát kellett tejjel elkeverni, sűrűre főzni - hosszas mérlegelés után sikerült eltalálnom, hogy melyik a dara, úgyhogy irány a tejbe, főz, sűrű, kész. Ha kihűlt, hozzákeverem a cukorral kikevert vajhoz, adok hozzá mindenféle finomat (citromhéj, vanília), és kész.
Negyedik menet - a meggyes szósz elkészítése: az előírt fűszerekkel megfőztem a meggyet, besűrítettem, kész.
Ötödik menet - az összeállítás. Amikor már minden kihűlt, és a konyhában egy üres négyzetcenti sincs a sok mosatlan edénytől, keresünk egy zugot, ahol össze lehet rakni a tortát. Első lap - meggyes krém - második lap - fehér krém - harmadik lap - meggyes krém - negyedik lap - porcukor. Elméletileg itt jön a legnehezebb fázis, az egyéjszakás hűtőzés, hát ez nem sikerült, mert pikk-pakk nekiestünk.
2010. április 20., kedd
Amikor igazán jó kedved lesz a kóstolgatástól
Tényleg kicsi a konyhám?
A Férjem a megmondhatója, hányszor dohogok magamban (vagy épp hangosan) a konyhában amiatt, hogy kicsi a konyhám. Egy főzési órára legalább kettő „utálom ezt a kicsi konyhát” megjegyzés jut, edény-tepsi igényes sütésnél ez a szám simán felszalad ötre, az ismétléssel együtt pedig a düh aránya is nő, és a kezdeti csendes dohogásból hangos szitkozódás lesz. Már többször felmerült bennem a gondolat, hogy a konyha mellett található hálószobát megszüntetem, a kettő közötti falat lebontom, és csinálok magamnak egy óriási konyhát! Ezt az ötletet sajnos mindig el is kell vessem, mert ez hatalmas csapást mérne a hátunkra és a ruhatárunkra. A hátunkra azért, mert ebben az esetben Férjemmel kénytelenek lennénk a kanapén aludni, holott ezt a kanapét én már hivatalosan is alvásra alkalmatlannak minősítettem, ugyanis egy éjszaka is elég arra, hogy kinyírja az ember hátát. Ennek leginkább a Csajok (és még néhány szerencsétlen rokon és barát) a megmondhatói, akik már jó néhány éjszakát eltöltöttek ezen a műalkotáson. Persze a Csajok a világ legdrágább iker-másodunokatesói, ugyanis egyrészt lelkesen átvállalják Áron éjszakai tutujgatását, ha itt alszanak, (már ez önmagában örökös koszt-kvártély-jogot ad nekik) másrészt reggel a „Jól aludtatok? Nagyon kényelmetlen volt az ágy?” kérdésemre aranyosan mosolyogva válaszolnak, hogy „Ó, dehogy, nem olyan kényelmetlen, jól aludtunk!” – bár azután még néhány óráig enyhén hajlott háttal közlekednek. A ruhatárunknak pedig azért lenne hatalmas csapás a zseniális konyhabővítő ötletem, mert a ruhásszekrényünk max a garázsba tudna száműzetésbe vonulni, máshol nem fér el (bizony, nem csak a konyhánk kicsi!).
A kudarcba fulladt bővítési terv után a „rendezzük át” fázis jön, de ez végül annyiban merül ki (természetesen a helyhiány miatt), hogy felcserélem a kanalak és a villák helyét. Ezzel mondjuk nem sok hely szabadul fel, de mégis.
Ma a sokadik „utálom ezt a kicsi konyhát!” felkiáltás után elővettem a racionális énemet, és végignéztem a konyhán, ugyan mitől ilyen kicsi ez, holott nagynéném kőbányai panelkonyhája mellett ez valódi Góliátnak tűnik. Egyrészt a konyhában megszokott sütő és mosogatógép mellett van még egy 7-kiló-ruha-kompatibilis mosógép is, mert természetesen a fürdőszobánk is kicsi, oda nem fért be. Aztán persze van még nagy hűtő, meg elszívó, meg robotgép, ezek olyan dolgok, amiknek azt hiszem, van létjogosultságuk. No de aztán kritikus szemem kezdte észrevenni azokat a dolgokat, amiknek jobb helyet is találhatnék: például a kenyérpirító, amit szökőévente egyszer használok, aztán a régi rádiósmagnóm, amit akkor kapcsolok be, ha teljesen egyedül vagyok itthon (ez három gyerek, egy férj és két szülő mellett igen ritka) és hangos zenére - khm - táncolva keverem a tésztát a sütihez – szóval marha ritkán. Nézzük tovább: elcsakliztam anyu szuper konyhai robotgépét, így most két robotgép van az amúgy is kicsi pulton, mondjuk visszaadhatnám anyunak az övét (nem valószínű), vagy eltehetném az enyémet a szekrénytetejére. Aztán felfedeztem egy nem is olyan kicsit tálat, tele fölösleges limlommal: az egyik gyerek ilyen játéka, a másik gyerek olyan hajgumija, a harmadik gyerek amolyan műanyag kanala, ezeréves vacak dolgok, amiket lusta voltam elpakolni, és gyorsan beszórtam a tálba, ami mára egy púpozott heggyé változott. És még sorolhatnám, de nem fogom, mert már így is kezd ciki lenni a dolog.
Tanulság: ki kell szórni a fölösleges cuccokat a konyhából, mielőtt az őrületbe kergetném a Férjemet, az „utálom ezt a kicsi konyhát” dühöngéseimmel.
És mivel ez egy amolyan gasztroblog akar lenni, jöjjön néhány a régi tortáim közül!
Máté 16. szülinapjára - Férjem állandóan cikizi, amiért rózsaszín pólókat hord:
Nagynéném szenvedélye a túrázás, mi mást is süthettem volna neki, mint egy bakancsot?
Gazsi jele kosár volt az oviban, így biztosan tudni fogja, melyik torta az övé:
Férjem nagy szerelme (na persze csak utánam - javítana ki, ha most rálátna a monitoromra) a repülés, és a repülőgépek, ezért sütöttem neki egy vitorlázót:
2010. április 18., vasárnap
Torta láncdohányosoknak
Sláger felirat barna marcipánból, a doboz csíkozása piros marcipánból (igaziból Öreg kék csíkozásút szív, de nem volt itthon kék marcipánom)
,
zárjegy sárga marcipánból zöld felirattal.
Végül jött a figyelmeztetés fehér keretben: a dohányzás mellőzése súlyosan károsítja környezete idegeit.
A torta olyan édes lett, ahogyan az ünnepelt szereti, a felirat pedig megnevettette az ünnepeltet - Isten éltessen, Öreg!
UPDATE: az igazi cigi, és a torta:
2010. április 17., szombat
Eperszerelem - avagy a receptek házasságra lépnek
A házasodó felek: az epertiramisú epres szósza esküdött örök hűséget Cica mascarpone krémjének.
A tanúk: piskóta és étcsoki.
A ceremónia: összeturmixoltam a szósz hozzávalóit a már korábban leírt módon, annyi különbséggel, hogy a most vett eper már nem volt annyira ízetlen, mint a múltkori, így most kevesebb eperlekváros rásegítés kellett. Ezt követően elkészítettem a mascarpone krémet: fél kiló mascarponét összekevertem 3 deci tejszínnel, adtam hozzá vaníliáscukrot és porcukrot. Fogtam egy tálat, beledaraboltam a csokispiskótát (az ő története majd holnap jön, hiszen nem a padláson talált
2010. április 15., csütörtök
Snowcap - a csokinyuszik vesztőhelye
Vajat kell cukorral kikeverni, hozzáadni tojást, olvasztott csokit (ez lett a csokinyuszik veszte) majd beleszitálni lisztet, amibe bele kellett keverni előre a kakaóport, kávéport és a sütőport. Ha az egész összeállt, fóliába csomagolva mehet a hűtőbe kb 45 percre. Letelt az idő, kicsit több is, és kénytel
Kívül ropogós, belül omlós, csupa-csoki :) Kíváncsi vagyok, mennyire lesz tartós, milyen lesz az íze mondjuk 5 nap múlva. Mivel tényleg rengeteg lett belőle végül, van rá reális esély, hogy néhány nap múlva kiderüljön, mit tesz vele az idő. (megj: szerettem volna megmutatni a halmot, amennyit sütöttem, de túl sötét van a jó fotóhoz, ha meg használom a vakut, a porcukor világít a képen, és mindent elhomályosít :)
A rossz hír: a sok liszt azért erősen rányomta ám a bélyegét :( Tapasztalt konyhatündérek, hogyan lehet még kevésbé folyóssá tenni a tésztát? Van más trükk, mint a liszt hozzáadása?
2010. április 13., kedd
Hamis somlói
Zsuzsi varródoboz tortájához kicsit túl sok piskótát sütöttem, és a krémből is többet csináltam, mint amit végül fel kellett használnom. Ma megkóstoltam, egyik sem romlott meg, úgyhogy nekiálltam agyalni, mire kéne felhasználjam őket. Végül úgy döntöttem, hogy amolyan somlói galuska módra összedarabolom a csokis piskótát, öntök rá a vaníliás krémből, és főztem hozzá meggyszószt is, hogy egy kicsit feldobja az ízét. A tetejét tejszínhabbal, meggyel és természetesen az elmaradhatatlan csokival - ezúttal reszelék formájában - díszítettem.
És akkor jöjjön a tanulság: a vaníliás krémet érdemes lett volna előtte átkeverni, egy kicsit fellazítani, hogy folyósabb legyen. A meggyszószba túl sok fahéjt találtam szórni, ezért az egésznek fahéjíze lett (de nem baj, mert szeretem a fahéjt:) ). Szerencsére a család megette, sőt agyon is dícsérték, úgyhogy hivatalosan én is jónak minősítem.
2010. április 12., hétfő
Epertiramisú
Kevés együtérzéssel megáldva rettentően örültem anyu balsikerű epervásárlásának, így ugyanis nyugodtan lenyúlhattam a cuccot, amit a nemrég Az élet napos oldala oldalon látott szemrevaló epertiramisú recept kipróbálására fordíthattam.
A béna fotókért újfent bocsi, a gép továbbra sem jó, az én tehetségtelenségemhez sem fér sok kétség, plusz a sötét esőfelhők miatt napfény helyett lámpafénynél fotóztam, brrr. Boci, igazán el kéne már gyere fotózni, mert kész bűn, amit én ezekkel a finomságokkal fotózás címén művelek!
2010. április 11., vasárnap
2010. április 9., péntek
Varródoboz
A torta alapja csokispiskóta (az utóbbi időszak egyik legszebbre sikerült piskótája), rajta vaníliakrém (ez sajnos nem tartozik az utóbbi időszak kiemelten jóra sikeredettjei közé, mert túl sok pudingot adtam a vajhoz), a bevonat pedig természetesen marcipán.
A varródoboz teteje egy sima piskótalap vaníliakrémmel bevonva. Ezt borítottam be teljesen (tehát alul is) kakaóval házilag színezett marcipánnal, amire a virágokat szintén marcipánból vágtam ki. Cukormázzal rajzoltam a levelek erezetét és a kontúrokat. A doboztetőt alulról egy kartonpapír tartja ebben a szép formában :)
Maga a doboz két piskótalapból áll, közötte és körülötte krém. A második réteg piskótán van egy külső keret piskótából, így sikerült kialakítani egy mélyebb részt középen, amit rózsaszínnel (házilag festett szintén) vontam be, ez lett a doboz bélése, a keretet és a doboz külsejét barnával vontam be. Ebbe belső mélyedésbe marcipánból készítettem tűt, ollót és cérnát. A cérna úgy készült, hogy egy hurkapálcát vontam be fehér marcipánnal, utána pedig a kék marcipánt a lehető legvékonyabbra nyújtottam az ujjaimmal, majd rátekertem a fehér marcipánnal bevont hurkapálcára.
Végül ráillesztettem a doboz tetejét az aljának a szélére, alátettem a kartont, hogy ne dőljön el. Az utolsó lépés volt a végső díszítés: szalag marcipánból, rá apró gyöngyök :)
2010. április 5., hétfő
Boldog húsvétot hímes tojásssal :)
2010. április 3., szombat
Betartott ígéret :)
Íme egy gumimacis muffin, gondoltam, a gyerekek nagyon fognak neki örülni. Nem is tévedtem, lelkesen veszekszenek azon, hogy kié legyen az a muffin, amin a legtöbb gumimaci van:
Ilyenek lettek a rendhagyó mézeskalácsok:
Ilyenek pedig a feldíszítettek: